Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Mnoho lidí je přesvědčených o tom, že sny nemají. Dokonce jsem narazila i na názor, že absence snů svědčí o duchovní vyspělosti a nulových problémů v životě. Nevím, na základě jakých podkladů k tomuto názoru dotyčný člověk dospěl, ale není to znakem duchovní vyspělosti a ani toho, že člověk nemá žádné problémy.

Mají tedy všichni lidé sny? Ano, mají. Sny se zdají všem lidem a nejen lidem, ale i zvířatům. Majitelé domácích mazlíčků pozorují snění u zvířat a je běžné, že např. psi ze sna štěkají, nebo jsou zde trhavé pohyby s náznaky běhu. Každý živý tvor sní. Není to pouhé tvrzení, ale vědecky podložená fakta studiemi a četnými pokusy ve spánkových laboratořích. Jakmile se člověk dostává do REM fáze, začínají sny…

Myšlenky v bdělém stavu neustále proudí vaší hlavou a mozek ani ve spánku nevypíná ( tudíž i ve spánku promítá různé obrazy). Zkrátka: mozek neustále pracuje. Jen trochu jinak… Nabízí se tedy jiná otázka: proč si své sny nepamatuji?

Než se pustím do otázky, proč se své sny hodně lidí nepamatuje, ráda bych vás seznámila s různými stupni stavu vědomí, protože ve spánku jimi všichni každou noc procházíme. Každá fáze prochází postupně přechodovými fázemi mezi jednotlivými stavy vědomí, kdy se postupně daná fáze prohlubuje a mozkové vibrace se snižují, či naopak při probouzení zvyšují.

Při plné bdělosti se nacházíme ve stavu beta. Když usínáme, ale i když meditujeme, přesouváme se se pomalu do stavu alfa. Pro snění stav alfa znamená usínání – dřímáme, nebo lehce spíme. Už zde, v lehkém spánku, sníme. Častým jevem je, že lidem tento mezistupeň mezi spánkem a bděním pocitově připadá jako hlubší zamyšlení, pokud se z něho probudí. Při otázce, na co mysleli, si však ve většině případů, lidé nejsou schopni své myšlenky vybavit, jen tvrdí, že ještě nespali.

Pokud usínání proběhne dobře, dostáváme se do stavu theta. Toto je již hlubší spánek a samozřejmě sníte. Při řízené meditaci je theta plně dostačující pro astrální výstupy. To znamená, že v tomto stavu i během spánku můžete bez problémů cestovat po astrálu, což je pro každého člověka ve spánku běžné. Při návratu do těla si většina lidí vzpomínky na astrál zanechá v podvědomí a „zapomene je“.

Nejhlubší úroveň změněného stavu vědomí je delta. Do stavu delta se dostává člověk při skutečně hlubokém spánku a pravděpodobnost, že si něco přenesete do vědomí, je pro netrénovaného člověka prakticky nemožné. Tento stav je běžný např. při stavech blízkých smrti, ale také při ztrátách vědomí vědomí. Je otázkou, jak dlouho tento stav ve spánku trvá a v jaké hloubce. Mohu ze své zkušenosti popsat, že při ztrátě vědomí (ať už u lékaře, nebo když se mi to stalo při cestě metrem), si zážitek ze stavu delta pamatuji. Je zajímavé, že vždy jsem se ocitla ve stejném místě, odkud jsem se nechtěla vracet. Jediné, co jsem vnímala ze svého těla bylo to, že nedýchám. Dusím se a je mi to jedno, je mi dobře….

Těžko říct, při jakých vibracích v deltě přestává člověk dýchat, ale je stává se to.
Pokud člověk své sny zapomíná a chce to změnit, dá se s tím hodně dělat. Před usnutím se soustřeďte, že si své sny chcete po probuzení pamatovat Již při fázi probouzení se snažte vybavit si svůj sen. Můžete si ho hlasitě vyprávět, nebo promítnout ve své paměti, popř. u sebe mějte papír a tužku a sen si zapište. Časem to nebude problém a budete si pamatovat stále více ze svých nočních zážitků. Čím více pozornosti budete věnovat důležitosti snům, tím více si jich budete pamatovat.

Přeji krásné a příjemné sny 🙂 


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *