Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Jednou jsem dostala zajímavé otázky od klienta:
Žije člověk dvojí život, jeden snový a druhý hmotný?
Co je skutečná realita a jak to mám poznat?
Velice zajímavé otázky, které stojí za zamyšlení….

Častým jevem bývá, že lidé mají pocit, jako když žijí dva životy: jeden v realitě a druhý snový. Někteří dokonce nabudou přesvědčení, že reálné je pro ně snění a jejich hmotný život je pouhým snem. Ti potom utíkají do snů i přes den a vyhýbají se přijmutí reality a jejímu plnému vnímání. Zde je třeba, aby se takovýto člověk maximálně soustředil na přítomnost. Otázky, které by ho příliš vzdalovali realitě je třeba na čas odložit, dokud se více neuzemní a nestabilizuje svoji životní situaci. Často se jedná o útěk před tím, co v životě dotyčný prožívá, ale útěk není řešením. Nikdy není dobré se zaměřit na duchovno jako na formu útěku, nevyplácí se to. Nejen, že reálný život takovému člověku protéká skrze prsty, ale dokonce takový útěk může vést i k depresím a duševním poruchám.

Co vnímáte jako realitu? Když bdíte, sen se stává vzpomínkou a naopak, když sníte, jak se vám jeví realita. Pro člověka je reálným to, co zrovna prožívá. Stejně, jako v bdělém stavu je pro vás sen snem, ve snu je pro netrénovaného člověka prakticky nemožné odlišit sen od hmotného světa. Jsou techniky, jak se ve snu probudit a uvědomit si, že se jedná o sen. To ale vyžaduje dlouhodobý tréning a i s ním se to ne vždy podaří. Ve snu máte ale jeden silný ukazatel, který si však nemusíte uvědomovat – ve snu neexistuje čas. Není tam časová posloupnost a vše se děje teď. Kdybyste se někdy ve snu podívali na hodiny, zjistíte, že během chvilky čas poskočí a to dopředu i nazpět. Ani datum, ani den si nebudete schopni uvědomit a setrvat v jednom konkrétním dni, týdnu, či měsíci. A to nemluvím o roce. Můžete být dospělí, děti, můžete být dokonce i starší, než ve skutečnosti jste a ani se nad tím nepozastavíte. Vše se slije do přítomnosti.

Jak je to s hmotným světem ve snu? Často se realita hmotného světa odrazí do snu jako pouhá představa, či myšlenka. Po dobu snění je tedy vaší realitou snový svět. Nabízí se zde otázka, co je realita pro člověka? Je to vnější dění, nebo vlastní prožitek? Kolikráte se vám stalo, že jste se po probuzení nemohli zorientovat, kde jste a jak jste se tam ocitli? A co stav, kdy se člověk natolik pohrouží do svých myšlenek, že přestane vnímat okolní svět? Vnitřní myšlenkový a pocitový svět je reálným pro každého z nás. A to nemluvím o halucinacích, které se v danou chvíli od reality odlišit skutečně nedají. Realitou je pro nás to, co nám mozek v danou chvíli předkládá. Myslíte,že dva lidé vidí jednu věc zcela stejně? Že na ně i totožně působí a vyvolává v nich stejné pocity? Bylo by někdy zajímavé zjistit, jak vidí různí lidé stejné věci. Možná bychom se divili…


Podstatnou otázkou také je, co je to realita? Pro některá náboženství a duchovní směry je tento svět klamem a člověk je prý rád klamán. I kdyby tento svět klamem byl, řekla bych, že jej dost intenzivně prožíváme. Pokud by byl klamem sen, prožitek je během snění velice intenzivní a často zůstávají silné pocity i po probuzení. Snový a reálný svět se nám v životě prolínají. Co je tedy realita pro člověka?
Realitou se dá nazývat to, co aktuálně prožíváme. Sen je snem, minulost je vzpomínkou a budoucnost je ideou. Přítomný prožitek může být tedy nazýván realitou. Proto je důležité, aby lidé žili v přítomnosti a v jejím plném přijímání.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *