Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Všichni jsme od svých rodičů slýchali: “život je boj!” Co trochu pozměnit slova na: “život je hra!” Nezní to pro nás přijatelněji a méně stresově? Svobodněji? Nenabízí se prostor pro větší tvořivost, a větší dosažitelnost pro naplnění svých cílů a tužeb? Když bojujete a máte v myšlenkách boj, těžce získáte více alternativ řešení. Bude to boj a boj má své strategie. Navíc boj striktně určuje roli vítěze a poraženého. Jiná alternativa není. Oproti tomu pocitové vnímání hry dává více možností řešení a cest. Otevírá tvořivost, ale i lehkost. O dítěti se říkává: “ono se přeci jen hraje…” Ale podívejme se na dětské hraní dětskýma očima.

Čtyřletá Anetka sledovala, jak chlupaté housenky lezou po chodníku. Co když je někdo zašlápne, nebo přejede? Anetka už to vidí zcela jasně, musí zachránit chlupaté housenky! Nechápe, jak to, že housenky, ve své nevědomosti, klidně lezou po chodníku a nezůstávají v bezpečí trávy. A to Anetka raději ani nemluví o tom, že se ani nerozhlédnou, než vstoupí na chodník a vůbec nedávají pozor. Je to jasné, začíná mise: “záchrana chlupatých housenek!” Je to mise o veliké důležitosti misí Jamese Bonda, který zachraňuje svět.
Anetka dává lísteček před housenku, na který má chlupatec nastoupit. Housenka ale před záchranným dopravním prostředkem zdrhá. Kličkuje, uhýbá, podlézá ho. Anetka se nevzdává, housenka musí být zachráněna! Nakonec se podařilo housenku dostat na lísteček a je odnesena do trávy. A teď ty ostatní. Anetka piluje techniku, nakonec je bere opatrně na ručičku a přenáší do travičky. Mise splněna, housenky jsou zachráněny a může se jít domů….

Dítě do svého cíle, v tomto případě záchrany housenek, vkládá veškerý důvtip, energii a vytrvalost. Počáteční problémy ji neodradily, ale inspirovaly k dalšímu úsilí a vymýšlení jiných postupů. Myslíte, že v tu chvíli myslela na boj? Nebo pouze hledala možnosti, jak housenku dostat do bezpečí trávníku? Její myšlenky se plně soustředily na odchyt housenky, i když housenka evidentně nechtěla spolupracovat. Dokonce jako by snahu dítěte sabotovala, ale takto dítě nemyslí, protože nebojuje, ale hledá. Vymýšlí nové strategie. Hodně jich selhalo, protože housenka prostě odmítla jakoukoliv spolupráci, ale nakonec řešení Anetka našla. Našla řešení problému.  Není někdy dobré se nechat inspirovat? Život je hra…


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *