Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Zkusili jste se zamyslet, jak by vypadalo, kdybyste žili jen a jen přítomným okamžikem a náhlými pohnutkami k tomu, co dělat zrovna chcete? Vyřadit to, co nechcete? Zkuste sami sebe pozorovat během dne, co vám v tomto ohledu proletí hlavou. Umíte si představit vše realizovat? Začít myslet jako malé dítě, které žije pouze tady a teď! Jenže malé dítě má rodiče…

Jednoho dne, jsem se rozhodla, že budu žít pouze přítomností. Nebudu se stresovat budoucností, nebudu řešit minulost. A budu dělat jen to, co mě baví. Ostatně na to je tolik doporučení, že je přeci hřích to nedělat! Den začíná probuzením. Vstávat se mi ale nechce, takže házím budík do kouta a spím dál. Potom se probouzím a už se mi vstávat chce. Oblékám se, proběhla denní hygiena. Jdu snídat. Otevřu lednici, ale protože se mi včera nechtělo jít nakupovat  (a já přeci dělám jen to, co mě baví) v lednici nic není. Co teď? To mi těžce narušuje můj plán. Nechci jít do obchodu! Hlad nebo obchod? Obchod vítězí. No nic… Jdu do obchodu. Mířím do potravin, ale zaujal mě cestou obchod s obuví. Jé! Tyhle boty jsou fajn a tyhle taky! Nakupuji a odcházím spokojeně dál. Ha, kosmetika! A mě se zrovna chce koupit si nové líčení! Jůůů! V parfumerii zůstává nemálo peněz. Ale co, nebudu se přeci stresovat budoucností, ne? To je přeci trapný a není to IN!

Hele, to je krásná sukně! A už je také moje. Mám krásné pocity z postoje nemyslet na budoucnost, žít jen přítomným okamžikem a dělat jen co mě zrovna v té chvíli baví. To není vůbec zlé. No, a teď tedy něco k snídani. Šup do kavárny! Nechce se mi doma vařit si kafe a mazat chleba máslem a sýrem. A teď…teď se mi chce běžet. Cítím se skvěle. Nechávám tašky s nákupem tam, kde jsou, protože mé náhlé pohnutky jsou jen tak běžet. Běžím, potom chvíli jdu a zase běžím. Kochám se květinami, řekou a příjemným sluníčkem. Najednou se ozve telefon. V návalu euforie ho zvednu.

„Proč jste dnes nepřišla bez omluvení do práce?“
„Žiji jen přítomným okamžikem a dneska se mi nechce.“
Potom slyším jen zavěšení telefonu. Nevadí, žiji jen přítomným okamžikem.

Jdu domů, a přitom mě napadne, že bych se mohla převléknout do té nové sukně, co jsem si koupila.  Mohu se tam zrovna i naobědvat, protože tři hodiny venku strávené během a procházkou přeci jen nějakou tu kalorii spálí. Přijdu do kavárny a tašky nikde. Ptám se obsluhy, nikdo je ale neviděl. No nic, to je minulost. Nebudu se jí trápit, žiji tady a teď! Jen přítomným okamžikem. Jdu se najíst. Po jídle mám náladu si jít zaplavat, ale nechci se trmácet domů a potom zase zpět. Kupuji si plavky, ručník, šampon, sprcháč a jdu. Po cestě do bazénu mě napadne, že bych docela ocenila moře a slunce. Chci k moři. A teď! Prohlížím zájezdy a nacházím. Zítra letím! Jupííí!!! Jdu do bazénu a při cestě rezervuji zájezd. Večer trávím s kamarádkami nad mým oblíbeným koktejlem a vyprávím jim o krásách žití pouze teď a tady. Pouze přítomným okamžikem.

Co na tom, že mě vyhodí z práce?
Co na tom, že jsem se vykašlala na svoje povinnosti?
Stejně se mi do toho nechtělo, že?
Co na tom, že už jsem utratila dost svých úspor?
Vždyť žiji jen přítomností. Minulost je minulostí a budoucnost teprve přijde. Až bude přítomným okamžikem, budu se tím zaobírat. Přeci jen žiji jen přítomným okamžikem a děláním toho, co mě baví teprve necelé dva dny. Co mi tedy bohužel nevyšlo je fakt dělat jen to, co mě baví. Asi na tom budu muset ještě zapracovat, jen zatím nevím jak. Ale to chce jen cvik, vžít se do toho.

Žit přítomností je fajn. Uvědomovat si přítomný okamžik a naplno ho prožít. Co ale opravdu nelze, nemyslet vůbec na budoucnost a dělat jen a pouze to, co člověka baví. Ono totiž i v tom, co máte rádi je mnoho faktorů, které dělat musíte. Ano, musíte. I když byste je klidně oželeli. Musíte, protože jinak byste neměli to, co vás těší. Ono vše stojí čas, trpělivost, úsilí a energii. Vcítit se někdy do nespoutané mysli malého dítěte je fajn, ale mít to jako životní styl?


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *