Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Věř, a víra tvá tě uzdraví! Nebo také zničí…
To, čemu člověk skutečně věří, se stává časem realitou. Není zde řeč o náboženství, jde o víru. O víru člověka. V cokoli. Dokonce i to, že něčemu nevěříte, je víra. Je to víra v to, že něco nefunguje. Víra udává směr našeho myšlení a s tím spojených reakcí a rozhodnutí. Tím víra utváří náš život.

Víra má mnoho podob, a dokonce se dá dobře využít pro tvoření úspěchů, spokojenosti a pro dosahování cílů. Představte si, že máte cíl. Máte přesnou představu, čeho byste chtěli dosáhnout. Co je první věcí, kterou musíte udělat, aby se váš cíl mohl začít přesouvat do reality? V první řadě musíte věřit, že je to reálné.

Znám jednu velice schopnou a inteligentní ženu. Budeme jí zde říkat Milena. Milena má v hlavě nápad. Dá se říct, že opravdu dobrý nápad, ke kterému má dokonce veškeré předpoklady, aby ho dokázala zrealizovat. Má potřebné vzdělání, kontakty, a dokonce i zkušenosti, které realizaci jejího snu nahrávají. Dodnes se ale neodhodlala k činu. V hlavě má vše krásně srovnané a rozfázované. Ví přesně, co je třeba, ale dosud neudělala ani krok k praktickému naplnění vize. Proč? Má pocit, že ještě vše není dokonalé a nevěří, že to může fungovat.

Jak ale zjistíme, že něco funguje, nebo nefunguje? Jak zjistíme nedostatky? Teoretizováním opravdu ne! Je třeba začít prakticky konat a rychle zjistíte, co funguje a co ne. Drobné nedostatky se vychytají a upřímně…vždy je co zlepšovat. Každá cesta je vlastně neustálým procesem, který ale musí někdy začít. Čím tedy celý proces odstartujeme? Je to víra, že to bude fungovat a poté naše rozhodnutí a vůle, kdy uděláme vše pro to, aby to fungovalo k naší spokojenosti. Jak vidíte, k jakémukoli začátku je třeba víra.

Znám mnoho lidí, kteří touží po dobrém partnerovi a po rodině. Prošli si zklamáním a víra v možnost hezkého vztahu zmizela. Ke ztrátě víry ve fungující vztahy stačí často jedna špatná zkušenost. Zde se mnoho lidí možná zasměje, protože zklamání zná každý a je třeba ho nepojímat jako krach, ale jako zkušenost. Jenže je rozdíl mezi lidmi, kteří vyšli ze zdravého prostředí fungující rodiny, kde pozornost, láska a jistoty jsou běžné a je rozdíl mezi rodinou, kde toto lidem schází. Toto vše na sebe váže emoce a nevědomé procesy, které je třeba zpracovat a nasměrovat jiným směrem. To bez porady a umění práce s emocemi zvládne málokdo, spíše skoro nikdo. Co ale v praxi způsobí ztráta víry v naději na fungující vztah? Člověk získá jinou víru. Víru v to, že vztahy nefungují, a tak se roztáčí bludný kruh plný bolesti a zklamání. Člověk si začne podvědomě vyhledávat čím dál více nevyhovující partnery. Může se objevit někdo, kdo by splnil sen k fungujícím a naplněném vztahu?Odpověď možná některé překvapí, může. Jenže když se objeví někdo použitelný, tak ho nejčastěji dotyčný ani nepustí k sobě blíže a nedá vztahu nejmenší šanci. Pokud se přeci jen podaří vztah začít, tak si člověk vírou v nefunkčnost vztahů zničí vše, co by jinak krásně fungovalo. Potom slyším větu: „Já to říkal! Nikoho normálního si nenajdu, nejde to. Vztahy nefungují!“
Ale víra, ta funguje…až děsivě dobře.
Víra neznamená, že si něco namlouváme, víra je vnitřní pevné přesvědčení, které nastaví náš úhel pohledu na život.

Víra se netýká pouze psychiky, ale i fyziologie. Velice pádným důkazem o síle víry jsou četné pokusy s placebo efekty. Lidé věřili v sílu “léku” natolik, že nastartovali léčebné procesy, které vedly k uzdravení. Naopak zdravý člověk, který věří, že je nemocný dříve, či později skutečně onemocní. Nemoc si sám vyvolá. Síla víry se ukázala i ve známém experimentu, kdy v hypnoze dali člověku sáhnout na kousek ledu, ale bylo mu řečeno, že se jedná o rozpálené železo. Výsledek byla popálenina. I toto umí víra.

Také bych se zde ráda dotkla tématu, které lidem není cizí. Jedná se o pověry. Pověry jsou stále živé a lidé jim věří. Jak často jste slyšeli: „Neukazuj to na sobě!“, když jste vyprávěli, že se stal někomu úraz a dotkli jste se na sobě části těla, kde byl dotyčný zraněný? Pověra totiž říká, že si tím úraz přivoláte. Osobně mám ve zvyku na sobě ukazovat ledasco, včetně případných zranění. Nikdy se mi však nic nestalo, protože to není mojí vírou. Ale pro člověka, který tomuto rčení věří, to bude likvidační. Mnoho lidí se děsí přeběhnutí černé kočky a nepomůže jim tvrzení, „že to zvíře prostě někam jde!“ Je to jejich víra a bude jim fungovat. Kolik lidí překříží prsty, aby je někdo neuřkl a neuškodil jim? Funguje jim to? Věřte, že pokud je to jejich skutečná víra, tak ano. Samostatnou kapitolou je prokletí. Kletbám, prokletým předmětům a místům se věnuji v samostatném příspěvku.

Víra dokáže člověku neskonale pomoci, ale i uškodit. Pokud budete věřit, že vám není pomoci, nikdo vám nepomůže. Když budete věřit, že se vše obrátí k dobrému a události berete jako zkušenosti, ze kterých můžete hodně získat a poučit se, bude to tak.
Víra je velice silný atribut a je dobré se zamyslet, kam vás vaše víra tlačí. Do spokojenosti a zdaru? Potom je to prospěšná a dobrá víra. Do neštěstí a depresí? Poté je ale na čase s tím něco začít dělat a tuto víru nahradit jinou. Není to jednoduché, někdo dokonce namítne, že nemožné. Možné to však je, i když ne jednoduché…

 

 


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *