Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

 

Zase nevycházím s penězi! Co s tím? Vždyť jsem ani nijak neutrácela? Ano, koupila jsem si jedno tričko, ale nic víc. Jak to, že zase nevycházím do výplaty?

Pamatuji si už z dětství, že doma byl problém s penězi. Někdy se vyšlo lépe, někdy
hůře. Nicméně jejich nedostatek jsem vnímala. Plánovala jsem si, že takto to v dospělosti nechci. Plánovala jsem si, že budu mít finanční dostatek, ale realita je jiná. Mám 100 Kč a do výplaty zbývá ještě týden. Tak jsem si to opravdu nepředstavovala. Co s tím?

Jedna známá mi jednou řekla: „Hele, byla jsem u kinezioložky a ta mi dělala odblokování. Ty máš určitě blok na peníze, nechceš to zkusit?“ Bylo mi hned jasné, že to zkusit chci. Objednala jsem se a zaplatila si kineziologické odblokování. Odcházela jsem a těšila jsem se, jak se moje finanční situace zlepší. „Teď už mi peníze konečně přijdou!“, znělo mi v hlavě. Co myslíte, zlepšilo se to? Ne! Bohužel se nedělo nic. Proč? Proč se nic neděje? Dělala jsem na peníze rituály, byla u kinezioložky. Četla jsem afirmace, opakovala si mantry, poslouchala přednášky a snažila se jimi řídit. Vše jsem poctivě praktikovala a vzývala jsem pomalu kde co a…..nic. Vše stále při starém. Dnes již odpověď znám a své naivitě se zpětně musím smát. Tehdy jsem ale byla opravdu zoufalá. Peníze jsem řešila stále a přemýšlela jsem, jak finanční situaci zlepšit. Všechny plány mi ale ztroskotaly a nic se neměnilo.

Proč se nic neměnilo? Snaha byla. Činy byly. Proč ale peníze stále nebyly?
Odpověď je prostá. Svým postojem k penězům jsem si sama blokovala jejich dostatek. Dokonce i účinek rituálů by zničen tímto přístupem. Ono je pravda, že pokud děláte rituál, musíte s ním být vnitřně v souladu. Toto platí nejen u rituálů, ale u všeho, o co usilujete.
Jednou jsem si položila otázku, kdo podle mě má peníze. Jak se k nim vlastně lidé dostali? Přemýšlela jsem a zkoumala jednotlivé příběhy. Mé závěry byly tyto: lidé se dostali k penězům pomocí dědictví, výhodného sňatku, výhrou, nebo krádeží. V podstatě jsem byla v souladu s tím, že je normální mít nedostatek financí. No, to není moc povzbudivý pohled! A je to také důvod, proč jsem měla problémy.

Trvalo to, ale pochopila jsem, že i peníze jsou energie. Dokud budu mít v hlavě, že k penězům se poctivou prací dostat nelze, nikdy je nebudu mít. Proč jsem tedy neměla dostatek financí? Bylo to vepsanými modely myšlení a z toho vyplývajícího chování, které jsem si ani neuvědomovala. Peníze jsem v podstatě démonizovala a dělala je pro sebe nedostupnými. Stavěla jsem mezi dostatkem peněz a mnou nepřekonatelnou barieru. Nakonec se mi podařilo uvnitř podmíněné smýšlení přehodnotit a pocítila jsem, že peníze jsou přirozenou součástí lidského života. Mám potřeby a peníze mi umožňují jejich naplnění. Peníze mi zaručují, že mám co jíst, kde bydlet, co na sebe; dále možnost vycestovat a nestresovat se kdejakou složenkou. Peníze mi dávají svobodu. V momentě, kdy jsem je začala vnitřně vnímat jako přirozenou součást svého života, situace se otočila.

Proč tedy lidé mají finanční problémy? Uveďme si nejčastější příklad a jejich následky

Peníze mají jen zloději
Ti, kdo mají toto v hlavě nejen, že se vystavují nedostatku, ale dokonce se svým smýšlením otevírají zlodějům. Tito lidé jsou často okrádaní a tím nemyslím jen malé zlodějíčky na ulici. Myslím tím nedostatečné ohodnocení jejich práce, nevyplácení odvedené práce, atd. Je zde i neschopnost říci si o splacení dluhu od někoho, komu peníze naivně zapůjčili. Bývá zde často i důvěřivost k planým slibům bez jakéhokoli ověření a smlouvy. A i když smlouva je, nikdy se nepustí do jejího uplatnění v případě jejího nedodržení, protože to vnímají jako předem prohraný boj a berou to jako potvrzení faktu, že kdo má peníze, ten krade. Svým vnitřním přesvědčením tito lidé  dávají možnost, aby byli okrádáni a berou to v jako samozřejmost.

Peníze nepotřebuji! Lásku a zdraví si za ně nekoupím
Opravdu si myslíte, že zdraví nekoupíte? Proč se dělají sbírky pro nemocné? Proč je dobré jíst kvalitní potraviny? Proč si lidé platí lázně a wellness pobyty? Je to pro jejich zdraví. Lidé, kteří řeší finanční nedostatek mají permanentní stres. Myslíte, že stres z nedostatku dává zdraví? Spíše naopak, že? Je tedy pravdou, že peníze nemohou přispívat k lepšímu zdraví? A jak je to s láskou? Lásku vám peníze nedají, ale jejich nedostatek dokáže vztah a lásku postupně zničit. Přiznejme se, že pohádky, kdy „žili šťastně až do smrti“ a přitom neměli co jíst oni, ani jejich děti, moc o reálném štěstí nevypovídají.

Peníze jsou zlo
Peníze samy o sobě nejsou zlo. Jsou pouze prostředek a jak jej kdo využije, to je už druhá otázka. Je nůž zlo? Jistě, může přinést smrt, ale můžete si jím nakrájet jídlo. Dá se tedy tvrdit, že něco je čisté zlo? Zlo je pouze termín pro následek toho, jak lidé k danou věc použijí.

Čekám, až mi peníze samy přijdou
I toto je přístup a dost kontraproduktivní. Peníze jsou energie. Peníze, stejně jako vše v životě,  spadají do principu příčiny a následku. Nulová akce přináší nulovou reakci. Nečekejte. Přemýšlejte a konejte. Zkoušejte. Přečtěte si příběhy lidí, kteří splnili své sny. Kolikráte se jim něco nepodařilo? Nakolik zkoušeli a vymýšleli nové a nové věci? Peníze a zrealizovaný nápad jdou ruku v ruce. Nečekejte, vkládejte své úsilí, buďte neodbytní. Není neúspěch, je pouze ukazatel. Díky tomu vidíte, co nefunguje a co funguje. Kdo hledá, ten vždy najde.
Nezapomenu, jak mi jeden člověk řekl: „Jak to, že se má situace dodnes nezlepšila?“
Moje reakce byla: „Co jste pro zlepšení udělal?“
Odpověď mě odzbrojila: „A co bych měl jako dělat!?“
Co na to dodat, že?

Peníze si nezasloužím
Někteří lidé se domnívají, že si peníze nezasluhují. Odpírají si dostatek a i spokojenost. Na otázku, proč si peníze a dostatek nezaslouží většinou odpoví, že pro to udělali málo, i když opak bývá pravdou. Tito lidé neutíkají jen před finančním dostatkem, ale často i před spokojeností ve vztazích, v práci, v kolektivu, atd. Neumí přijímat chválu a vždy shodí výsledky své práce. Ponižují sami sebe a časem se stanou ponižováni i ostatními. Tento typ lidí má tendenci vše rozdat, včetně sama sebe. Rozdávají i v případě, že sami mají nedostatek. Těžce se s nimi komunikuje, protože každou pozitivní věc, která by se jich mohla týkat, shodí a pošlapou. Pokud sami sebe a své smýšlení nezačnou včas řešit, zůstanou se svoji rostoucí negativitou sami. Je to z důvodu neschopnosti přijmout lásku a jakoukoli pozitivní energii. Vše otáčí proti sobě a časem i proti blízkým. Vše negují…

Když lidé nezdravě přistupují k penězům, odhání je od sebe. Čím více je odhání, tím méně jich mají. Potom hledají útěchu v tom, že je vlastně normální mít nedostatek. Mnoho lidí dokonce říká, že nedostatek peněz je odrazem slušného člověka, protože slušný člověk se k penězům nedostane. Opravdu si myslíte, že je to pravda? Opravdu si myslíte, že lidé, kteří komentují příspěvky od sazky slovy, že peníze nechtějí, je opravdu nechtějí? Proč tedy čtou o výhrách a bohatých lidech? Protože to nechtějí? Co nechci, to nevyhledávám.

Peníze jsou Bůh
Samostatnou a trochu odlišnou kapitolou jsou lidé, kteří peníze postaví na piedestal a pomalu se k nim modlí. Ti také dostatek nikdy nepocítí. Bojí se o každičkou korunu a jsou v neustálém strachu ze ztráty. Starají se pouze o množení peněz a nikdy nemají dost. Nikdy nejsou spokojení. Takový člověk někdy připomíná strýčka Skrblíka, který se chodil koupat do peněz ve svém trezoru. Jen tomuto se zdá, že má stále málo. Tito lidé nikdy neuspokojí své potřeby, protože mají strach utratit korunu. Zde se nejedná o nedostatek peněz, ale o neschopnost je využít. Neberou je jako prostředek, ale jako cíl. Takoví lidé budou chodit a neustále dokola opakovat, jak mají málo a co vše si nemohou dovolit. Smutné je, že oni si mohou dovolit prakticky cokoli, jen si to nikdy nedopřejí.

Jak tedy získat energii, která zajistí dostatek? Dostatek je pocit a je to v hlavě. Nesmíte si peníze stavět do role Ďábla ani do role Boha. Oboje vám zaručí pouze nespokojenost. Peníze jsou v dnešní době prostředek k normálnímu životu. Uvědomme si, že jen pokrytec tvrdí, že peníze nepotřebuje. Potřebujeme je všichni, abychom mohli žít na životní úrovni, která je nám příjemná.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.