Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Stalo se vám, že jste o někom na jeho špatné nebo dokonce podvodné jednání řekli:
„Ale on je úplně blbej!“
„No jooo!!! Ona je vypatlaná. Je hloupá!“

Určitě to znáte. A kolika lidem už jste takovou nálepku dali? Ne jednomu, že?
Ono to ale má svá úskalí. Ať už se dotyčný dopouští špatného chování nebo dokonce podvodů a lží z hlouposti, nebo se jedná o cílenou manipulaci, důsledky svého postoje si odnesete právě vy.
Ne on! VY!

Když o někom prohlásíte, že to dělá z blbosti, podvědomě ho omlouváte. On je blbej, takže za to vlastně nemůže. Tím ale vy sami jeho chování tolerujete a ono mu to krásně prochází. On za to nemůže, že? A znovu se ptám, kdo to odnese?

Když o někom prohlásíte, že je blbej, budete se k němu tak chovat. A ejhle! Blbeček překvapil! On je na koni, zatímco vy jste v průšvihu. A říkáte, že jen kvůli tomu pitomci!
NE! Jste v průšvihu jen a jen díky svému přístupu.
Byl jsi to ty, kdo mu to toleroval, protože on přeci je blbej a nemůže za to.
A byl jsi to ty, kdo mu tu nálepku ve své hlavě dal. Koho považuješ za hloupého, toho podceníš.
U koho si řekneš, že to dělá z hlouposti, toho omlouváš a v podstatě ho máš za malé děcko.
Kdo ale vše nakonec odnese?

Proto nikoho neoznačujte za hloupého, ale zařiďte se podle jeho chování. Pro zlé, ubližující a podvodné jednání neexistuje omluva. A už vůbec ne zlehčení typu: „On je úplně blbej!“

Když sami sobě dáte nálepku“ „Jsem blbej!“ dáváte sami sobě důvody pro své chování a uvažování. A samozřejmě je to silné alibi pro nulové změny a činy. Prostě se vám do toho nechce, tak se sami hezky omluvíte. Sice se při tom ponižujete a zaséváte semínka nezdarů a despektu, ale je to pohodlnější, než cokoli dělat a snažit se. Kdybyste si na rovinu řekli, že to prostě nechcete, bude to lepší.
Řeknete třeba: „Jsem blbá na matematiku, takže neumím počítat!“ zní vám to asi lépe, než když řeknete: “Nechci umět počítat! Nestojí mi to za snahu!”
Ono nálepka „jsem blbá/blbej“ je omluvenka pro nulovou snahu. Slouží ke zbavování se odpovědnosti za své jednání. Důvod, proč se něco neučit a nic nedělat. Je to alibismus.

Přemýšlejte. Hooodně přemýšlejte dříve, než použijete výše uvedená slova.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *