Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Nevím, co mám dělat!
Jak se k tomu postavit?
Nevím, co si mám o tom myslet!
Co když se rozhodnu špatně?

MOŽNOST VOLBY

Každý den se nesčetněkrát rozhodujeme o různých záležitostech a krocích. O svých postojích a činech. Některá rozhodnutí jsou z našeho pohledu banální, některá ani nevnímáme a rozhodujeme se automaticky. Jsou ale situace, kdy se máme rozhodnout o něčem důležitém. O něčem, co v nás vzbuzuje obavy a vyvolává nejistotu. Rozhodujeme se o něčem, kde pochybujeme sami o sobě. Myšlenky víří hlavou a člověk už pomalu ani neví, jak se jmenuje. Jak se mám rozhodnout? Cítíte se pod tlakem, zvyšuje se stres a mnoho lidí jedná v afektu. Někdo raději nejedná vůbec a přenechá možnost volby někomu jinému.

Avšak za vše si člověk nese následky. Dokonce i za to, že jste nic neudělali a předali moc nad svým životem někomu jinému. Nemalý počet lidí potom chodí a říká:
„Já za to nemůžu, to on!“
„Já jsem přeci nic neudělal!“
A právě to “nic neudělal” nese své následky a není omluvou. Následky si totiž každý prožije. Jsou samozřejmě typy lidí, kterým toto jednání, a tím pádem i role nedospělého dítěte vyhovuje. Nicméně to nic nemění na věci, že si dotyční budou stále stěžovat, protože nežijí podle svých představ.
„Ale já za to nemůžu, to on!“

Druhá možnost takového jednání je cílená manipulace s druhým člověkem, o jejíchž principech a technikách jsem napsala e-book Neviditelná síť. Objednáte přes sz na mé fb stránce, nebo přes „Napište mi“ na mém blogu.

Když se budete rozhodovat ve stresu, skočíte po pro vás v danou situaci nejjednodušší možnost. To ovšem neznamená, že budete spokojeni. Jednání v afektu je jednání bez přemýšlení. Často je hodně těžké takový krok vrátit zpět a když se k tomu rozhodnete, ocitáte se ve stavu, který se dá přirovnat k jízdě na centrifuze.

Jak se tedy rozhodovat?
Naučte se rozhodovat vědomě.
Na to samozřejmě musíte znát sami sebe a své priority.
Je třeba vědět co a proč děláte.
Co sledujete?
Co očekáváte?
Co očekáváte od sebe?

Možnost rozhodnutí je luxus a tím luxusem je svoboda. Svoboda ale nese velikou míru odpovědnosti, kterou svojí volbou přebíráte. Buďte odpovědní za svůj život a jeho směr. Těžké? Ano! Ale vše se dá naučit…


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *