Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Poutavý titulek kolující sociálními sítěmi vyzývá:
„Pojďme všichni tento týden denně vysílat lásku v 18 hodin našeho času! Budeme ji posílat všem živým bytostem!“
Řeknete si: „Proč ne?“

Není to až ke zbláznění, jak se ze všech stran na vás valí výzvy k vysílané lásce? Máte dávat lásku všem a za každých okolností. Milujte své přátele i nepřátele! Milujte ty, které znáte i neznáte! Milujte ty, kteří druhým ubližují stejnou měrou, jako ty, kteří pomáhají! Odpouštějte všem! Oni se přeci energií lásky a odpuštění změní! Přeci už to, že mají na svědomí cizí neštěstí, je pro ně dostatečným trestem! Opravdu si to myslíte? Skutečně jste přesvědčeni, že všichni lidé smýšlí jako vy a mají tedy stejné svědomí? Dovolím si zde oponovat.

Žijí mezi námi lidé, kteří mají nulové svědomí. Žijí zde lidé, kteří jsou skutečně bezcitní. Žijí bez kapky empatie a sociálního smýšlení. Jsou to lidé, kteří mají nezřídka na svědomí mnoho lidských životů. Myslíte, že se změní? Bohužel ne, nezmění se. Jejich smýšlení je natolik odlišné od smýšlení normálních lidí, že je nikdy nemůžeme pochopit. Tito lidé se nazývají psychopaty, a ač se to některým lidem nebude líbit, láska s nimi nehne. Je jim lhostejná. Oni ji neznají a vnímají jí spíše jako slabost druhých lidí, které se dá využít. Oni sami jí nejsou schopni, protože jim nefungují určitá mozková centra tak, jak by měla. Proto nikdy nebudou mít výčitky svědomí ani pocity lítosti, či viny. Nikdy nikoho nebudou mít skutečně rádi a na nikom jim nebude nikdy záležet. Umí však mistrně jakoukoli emoci zahrát a užít ve správný čas. Jak říká známý český neuropatolog MUDr. František Koukolík, DrSc: „Psychopat vždy zvládne svého psychologa, či psychoterapeuta.“ Věřte, že u takovýchto lidí s láskou nejen že nepochodíte, ale „spláčete nad výdělkem.“ Takový člověk si vaši snahu léčit jej láskou doslova vychutná a hezké to nebude.

Spojme se ve jménu lásky a pojďme ji posílat celému světu. Energie lásky prý každého ovlivní a stane se tak jiným, lepším. Jak jiným a jak lepším, to už se ale neřeší. Máme zde po psychopatech další láskyplný oříšek: každý chápe lásku jinak. Každý ji prožívá jinak. Dokonce i pocity lásky se u každého člověka jinak aktivují. Co jednoho rozněžní, s druhým nemusí ani hnout. Pojďme společně vysílat lásku! S kým? S lidmi, kteří se vzájemně neznají a neví nic jeden o druhém? S kým se takto energeticky budete spojovat, abyste společně vysílali energii? V případě, že si nesednete, vaše energie se budou tříštit.

Nepřátele porazíte, když jim pošlete lásku! Opravdu? Nedávno jsem měla klientku, která se potýkala s návaly strachu, který v ní vyvolávala jistá osoba. Měla z ní takový strach, že se v noci budila hrůzou, když se jí ve snech zjevovala její tvář. Klientku to celé nesmírně vyčerpávalo a ztrácela veliké množství energie, kterou posílala skrze strach již zmíněné nejmenované osobě. Přišla s nápadem: „Když jí pošlu lásku, ona mi dá pokoj.“ Myslíte, že by to zabralo? Dotyčná nejmenovaná osoba by dostala velikou dávku energie a rozhodně by to strach klientky nevyřešilo ani nezmírnilo. Nejednou se stalo, že oběti posílali lásku svým tyranům. Myslíte, že je tyrani přestali trápit? Zde tedy s láskou také neuspějete.

Když někoho upřímně milujete, pocítí to. To určitě, pocítí energii. Ale jakou? Každý člověk se někdy dostal do situace, kdy se do něho zamiloval někdo, kdo mu byl nepříjemným a o koho neměl zájem. Známe to všichni, že? Jaké ale byly vaše pocity, když na vás s láskou myslel? Jaké byly vaše pocity, když na vás s láskou hleděl? Cítili jste jeho energii lásky? A jak jste ji vnímali? Byla vám příjemná?

Když dva dělají totéž, není to totéž. Pokud se na vás zamilovaně bude dívat někdo, kdo se vám líbí a o koho stojíte, budete šťastni. Pocítíte nával energie lásky, štěstí, euforie, něžnosti, atd. Pokud vám ale dotyčný bude nepříjemným i přes rádio, také pocítíte emoce. A energie lásky to skutečně nebude. I když vás dotyčný upřímně miluje, vám osobně bude jeho energie nepříjemná. Čím více vás bude touto energií zásobovat, tím větší odpor k němu budete cítit. Najdete pro něho tisíc přirovnání, ale termín lásky nikdy nepoužijete. Bude pro vás dotěrný, vlezlý, slizký, atd. Kdyby ale totéž udělal někdo, kdo je pro vás přitažlivým, budete tytéž projevy nazývat zcela jiným slovníkem. A pocity z jeho pozornosti vám budou příjemné.

Jak je to možné? Láska je emoce a emoce vzniká v nás samotných. Proto nikdy nepřijmete energii lásky od člověka, který je vám nepříjemný jako láskyplný pocit. Vnímání pocitů druhého člověka ve vás vyvolá emoci. Nebývá to být emoce druhého, jak si mnoho lidí myslí, ale jedná se o vaši emoci, která vzniká jako reakce na jeho osobu, popř. na jeho náladu. Pokud je vám tedy někdo nepříjemný, nerezonujete na jeho vlně a tudíž vaše emoce se nebude shodovat s jeho. Nikomu není neznámá situace, kdy vysílal emoci lásky někomu, kdo tento pocit neopětoval. Vy jste pociťovali lásku, ale ten druhý nikoli. Mnoho lidí je přesvědčeno, že když cítili lásku oni, tak objekt jejich touhy musí vnímat totéž. Ne, nemusí. Otázkou je, do jaké míry nás zahltí energií lásky někdo jiný a do jaké míry ji v sobě vyvoláváme my sami. Pouze když se sejdou dva lidé na stejné vlně, dojde k umocnění tohoto krásného pocitu. Proto stojí za zamyšlení, do jaké míry je prospěšné za každou cenu ke každému vysílat energii lásky.
Není lepší dávat lásku tam, kde o ní stojí?


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *