Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Je krásný den a já se procházím po malém městečku. Užívám si jeho příjemnou atmosféru, když ke mně přichází žena podivného vzezření. Koukám, kam bych mohla zmizet, ale tu šanci mi dotyčná dáma nedala. Chytila mě za ruku, podívala se na ni a zastřeným hlasem mi začala vyprávět, co vše tam vidí. Škoda, že k tomu nepřidala ještě to, co tam nevidí. Možná by se i v něčem trefila. Nakonec zděšeně moji ruku odhodila s proroctvím blížící se smrti. Prý mám rakovinu a do měsíce zemřu. Ale když ona udělá rituál, budu žít dál a rakovina se neprojeví. Než jsem stačila cokoliv říci, začala kolem mě křepčit. Do jejího tance jsem chabě argumentovala, že rakovinu nemám a cítím se dobře. Kdybych to viděla v televizi, asi bych se smála, ale v současné situaci mi to moc směšné nepřišlo. Nedala mi ani na chvíli možnost utéct, protože mě stále držela za ruku. Po pěti minutách naprostého šílenství mi suše oznámila: „A teď mi zaplať!“ Podívala jsem se na ni podobným pohledem, jako kdybych viděla UFO. Prosila jsem se jí o něco? Chtěla jsem si prožít scénu jako z psychiatrické léčebny? A za to mám platit?
Jenže paní se nedala jen tak odbýt. Prý když ji nezaplatím, rakovina se vrátí a já zemřu. Pokud prý zaplatím málo, rakovina na mě bude viset a bude mě trápit. Zní to děsivě, že? Co teď? Platit?
Jejího vyhrožování bylo až moc a platit za něco, co mě vyloženě obtěžovalo, jsem nehodlala. Otočila jsem se, že odejdu pryč. Dotyčná osoba na mě začala křičet. Proklínala mě snad do desátého kolena. Tak toto fakt nemám zapotřebí! S úsměvem jsem se na tu ženu otočila a řekla jsem jí: „Zatím, co vy jste dělala vaši taneční kreaci, já jsem udělala rituál zrcadel. Až přijdu domů, ještě si udělám malý pentagramový rituál. To, co se tu na mě snažíte hodit, už máte na sobě vy sama. Čím více mě budete proklínat, tím více proklínáte samu sebe.“ Žena se zarazila a začala se křižovat. S řevem ode mě utíkala, prý jsem čarodějnice a uhranula jsem ji.

Jak často se vám stává, že vám někdo nutí něco, o co vůbec nestojíte? Jak často se to děje dokonce až vyděračským způsobem? Jak to nakonec dopadá? Vzhledem k tomu, že tyto „přesvědčovací“ techniky jsou stále hojně využívány, budou zřejmě úspěšné. Proč? Lidé se zaleknou, nebo se cítí být natolik tlačeni ke zdi, že zkrátka neodmítnou. Nechtějí dělat povyk, upozorňovat na sebe a v zájmu zachování klidu jsou tam, kde nikdy nechtěli být. Nebo se nechtějí ukázat jako neslušnými, a to i přesto, že by s dotyčným měli nejen vyrazit dveře, ale ještě zavolat policii kvůli obtěžování, případně vyhrožování. Často je apelováno na inteligenci, nebo jiný aspekt, na kterém si může člověk zakládat. Zde je ale k zamyšlení, proč to na vás tolik platí. Dokud neodhalíte techniky, na které slyšíte, a také skutečný důvod proč na ně slyšíte, vždy nakonec manipulátorovi podlehnete.

Jaké jsou důsledky?
Pod tlakem manipulátora přijímáte něco, co jste nikdy nechtěli. Kupujete nevyžádanou službu, či produkt, o který byste za normálních okolností ani pohledem nezavadili. Navíc se to často děje od lidí, od kterých byste bez nátlaku nikdy nekoupili ani rohlík. Při bližším zkoumání zjišťujete, že smlouvy jsou nevýhodné, produkt nevyužijete. Přesto jste zaplatili, nebo držíte smlouvu, na základě které budete platit roky. Nezřídka lidé takovému člověku dají peníze, za které si potřebovali koupit něco úplně jiného, nebo které poctivě střádali, aby měli finanční rezervu. Dáváte ale tomuto člověku ještě více, než jsou vaše vydělané peníze. Dáváte mu spousty energie a také podvědomě tvoříte pozvánku pro další podvodníky a manipulátory. Přitom stačilo jediné: říci NE a odejít, nebo zavřít dveře, popř. zavolat policii.

Co se děje uvnitř vás?  Mísí se ve vás pocity vzteku a lítosti. Vyčítáte si, že jste to udělali. V rukách držíte podepsanou smlouvu, či dodejku na produkt, popř. pozorujete zakoupenou zbytečnost. Co teď? Voláte na telefonní linku uvedenou ve smlouvě, aby objednávku zrušili. Linka je buď nedostupná, nebo na druhém konci aparátu je vám oznámeno, že smlouva je závazná a nelze ji zrušit. Často ještě jako bonus přichází zjištění, že linka je placená a vy kulíte oči při měsíčním vyúčtování platby za telefon. Co s tím? V případě smlouvy je čas na konzultaci s právníkem. Kdo to ale udělá? Přiznejme si, že málokdo… Vy roky budete platit za něco, co jste nechtěli, nebo co je pro vás nevýhodné. Tím se jen posiluje vztek sama na sebe. Sami sebe ničíte a to jen kvůli manipulátorům, kterým jste pod tlakem něco dali, či podepsali jejich podmínky.

Dá se s tímto přístupem něco dělat? Ano, ale je problém třeba začít aktivně řešit. Na každého něco platí, ale málokdo ví, co na něho skutečně účinkuje. Jedná se většinou o podvědomé chování, které připomíná podmíněný reflex. Je třeba rozkrýt, na co přesně reagujete, ale nejen to. Je nutné vědět, proč na to takto reagujete a potom se postupně učit novým modelům chování. Čím více znáte sami sebe, tím hůře jste ovlivnitelní. Člověk, který si je jistý, že neexistuje manipulace, která by na něho účinkovala, bývá tím nejzranitelnějším, a sice přes vědomí své dokonalosti a neporazitelnosti. Neexistuje člověk bez slabin a je třeba je znát. Potom se často ze slabiny stává přednost.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *