Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

V dnešní době je ezoterika děsně populární záležitostí. Je mnoho ezopohledů, ve kterých se lidé vzájemně podporují a dovádějí je do extrémů. Musím říct, že jsem nemálo z těchto ezopohledů dodnes nepochopila.
Není mi například jasné, proč chtějí lidé zabíjet své Ego. Možná nevědí, co to Ego je?
Nechápu, proč Stvořitele a Vesmír nazývají láskou. Co konkrétního si pod tím asi představují?
Nerozumím postojům, kdy lidé oddělují fyzický život od duchovního.
Nerozumím tomu, proč někdo bídu dává do jedné škatulky s duchovní vyspělostí.
Nerozumím pohrdání lidmi, kteří nepraktikují určitý duchovní směr.
Nerozumím sporům, kdy pro jednu záležitost je více termínů a tzv. duchovní vůdci se hádají o slovíčka. Nebo o ovečky, kterým chtějí být pastýřem? Nesvědčí to spíše o nepochopení a absolutní netoleranci, než o jakékoli vyspělosti?
Nerozumím ani tomu, kdy lidé mluví s tom, jak málo jim stačí, jak nerozumí těm, kdo se honí za výdělkem, a přitom jsou to lidé, kteří nikdy nemuseli řešit existenční otázky. Dokonce většinou nemají ani rodinu a nemusí se starat o rozpočet.
Nerozumím pohrdání hmotou a životem samotným.

Ego
Jak chcete zabíjet Ego? Ego je přeci osobnost člověka. Jak chcete ubít veškeré své lidské touhy, cítění a svoji osobnost? A řekněte mi, proč byste to dělali? Zabijete vše, po čem toužíte? Opravdu? Nemyslím si, že je to vůbec reálné. A pokud se vám to povede, je to o hluboké depresi, kde se dochází ke zhroucení pilířů jistot a rozkladu osobnosti. Zabíjet Ego je zkrátka jeden z největších nesmyslů. Než se postavíte do opozice, jak je Ego špatné a tužby také, uvědomte si, že i vy toužíte a toužit budete. Bez tužeb vám bude vše naprosto lhostejné. Včetně tak proklamované lásky…Podle mého názoru, ale i zkušeností je lepší kultivace sama sebe a sebepoznání. Sebepřijetí a pochopení. Toto je cesta, která je reálná a vede k vývoji člověka.

Vesmír a Stvořitel je láska.
Jaká láska? Co je z pohledu obrovitého kolosu, kterým energie Universa jsou láska? Myslíte si, že to bude jako v pojetí člověka? Myslíte si, že tyto síly, které my nikdy nemůžeme plně obsáhnout a ani pochopit oslavují lásku? A pokud ano, tak se domníváte, že se jedná o lásku z lidského pohledu? Asi těžce, že? Je rozdíl vidět celé puzzle z ptačí perspektivy a je rozdíl být jeho maličkým dílkem. A možná ani celým dílkem ne, ale jen jednou tečkou na onom dílku. Pro Universum, chcete-li Vesmír je důležitá pouze rovnováha a pohyb. To, co je z našeho pohledu katastrofou, je úplné nic z hlediska obrovitého kolosu, kterým Vesmír je. Navíc ještě přičtěte naprosto jiné časové a prostorové vnímání.

Je to podobné, jako když se mluví se o záchraně naší planety. Podívejte se na dokumenty, čím naše Země prošla a uvědomíte si, že člověk může zničit maximálně sám sebe, nikoli celou planetu. Nejde tedy o záchranu planety, ale životních forem, které známe.

Duch a hmota
Dalším úletem je oddělování duchovna od hmoty. Žijeme ve hmotném těle, které je obydlím pro duši a po dobu života je s ním propojena, Stejně jako se vám bydlí dobře v hezkém domě, či bytu i duše potřebuje udržovaný dům, aby se mohla realizovat. Není to o tom, aby všechny ženy vypadaly jako Brigitte Bardot a všichni muži byli jako Fred Astaire. Jde o péči o sebe. Nelze týrat své tělo a očekávat, že vám bude fajn. Nebude. Naopak začnete toužit o útěku do smrti, nebo si od svého utrpení něco slibovat. Většinou si lidé začnou libovat v nadřazeném pocitu vůči celému lidstvu. Nastoupí touha po uctívání jejich osoby, a to za života i po smrti. Tito lidé se zkrátka chtějí stát svatými a být nadlidmi.

Mnohé duchovní směry poukazují na fakt, že sem duše přichází sbírat zkušenosti z fyzického prožitku a není výjimkou, kdy se poukazuje na to, že duše se může rozvíjet pouze v těle. Mluvíte často o tzv. božské duši a jedním dechem dodáváte, jak jste s ní ztratili kontakt, nebo jak ona nevidí světlo. Prosím vás, copak může božská duše, tzv. Vyšší Já ztratit kontakt s čímkoli? Možná není kontakt vědomý, ale stále je. A díky vibracím Vyššího Já nikdy neztratí kontakt s Jednotou. My však žijeme v duálním světě. A není v kapacitě lidského mozku pojmout vše z Jednoty. Važme si proto těla i duše a važme si daru života.

Kdo nepraktikuje to a to, je méněcenný
Kdo nedělá určitý duchovní směr, nebo nevyznává určité náboženství je méněcenný. Nebo přijde do Pekla a bude se smažit a zažívat pekelná muka! No…hezké, že? Kdokoli, kdo pohrdá druhými pro odlišné životní postoje a názory, zastrašuje, vysmívá se atd., je člověk, který se snaží o nadvládu nad druhými, nebo se skrze ně povyšuje do pozice nadčlověka. Toto ale nesvědčí o duchovní vyspělosti, kterou se tak strašně rádi tyto typy lidí ohánějí. Může se jednat o duchovní poruchu, může se jednat o boj o moc nad druhými. Může se ale také jednat o člověka, který není je nešťastný a toto je forma úniku před realitou. Bohužel to ale není řešení a jen se prohlubují pocity neúspěšnosti, nelásky a beznaděje.

Lidé obětují zdraví, aby získali peníze a potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví.
Tak se znepokojují budoucností, že si neužívají přítomnost.

A žijí tak, jako by nemělo nikdy zemřít a potom zemřou bez toho, aby před tím žili.
(Dalajláma)

Jsou jistě lidé, kteří žijí vyděláváním peněz. Jsou také lidé, kteří to mohou přehánět. Ale právě tento citát s radostí sdílejí lidé, kterým se zrovna peněz nedostává. Buďme na chvíli odpornými realisty. Nemocní nebývají jen lidé, ale také zvířata a rostliny, kteří opravdu peníze neřeší. Co je faktem, že pro divoce žijící zvířata nemoc většinou končí smrtí. Ať už se stanou kořistí dravce, nebo zemřou pro neschopnost lovu.
Nemoc si nevybírá a onemocnět může jak chudý, tak bohatý člověk. Kdo může obětovat peníze, aby získal zdraví, ten je na tom v dané chvíli dobře. Jak dojde na nemoc, jsou prostředky na uzdravení důležité. Vybavte si, kolik peněz se přispívá na lidi, kteří na léčbu nemají…

Tento citát řekl Jeho Svatost Dalajláma. Je v tom sice hodně moudra, ale také hodně odlišného způsobu života. Co se týká hmotných záležitostí jako je jídlo, bydlení, oblečení atd., toto nikdy neřešil. Stejně jako neřešil prostředky na péči o své děti a rodinu. Ano, řeší jiné věci. Je to pravda. Ale už jen fakt odlišnosti životního stylu, prostředků a tím i filozofie je dost pádným důvodem, proč brát citát s rezervou.

Je krásné se nestresovat, co bude. Ale ruku na svědomí, jde to? A když nebudeme myslet i na budoucnost a budeme žít neustále pouze okamžikem, co z toho bude? Když to dovedu do extrému, podívejte se na děti. Ano, jak si správně vybavujete, děti jsou dávány v těchto případech za vzor. Hrají si, žijí tady a teď. A že jede autobus za deset minut a když se nestihne, bude problém, to neřeší.
“No…tak nám to ujelo.”
“Ale já mám hlad a chce se mi do postýlky, húúúúú!”
I toto znamená žít jen přítomností, avšak dovedené do extrému. Tady a teď můžete mít mnoho nápadů, jak prožívat přítomnost. Jen je třeba profiltrovat reálné a nereálného. A to se dělá snáze bez závazků, jakými třeba rodina je. Na druhou stranu rodina dává jiné radosti a krásy, ale také starosti.

Podobné citáty lze slyšet od mnoha slavných osobností. Ti však vyděláno mají a mohou si dovolit dojít k názoru, kdy již nepotřebují brát každou roli, každý koncert a v podstatě vše, co je jim nabídnuto. Vydělané prostředky jim daly svobodu.
Citáty jsou tedy fajn, ale než se jimi začnete ohánět, koukejte na to, jakým způsobem jejich autor žil a žije.

Život je klam
K filozofii pohrdání životem a jeho degradací se dostanou většinou lidé nešťastní a lidé, kteří odmítají dělat určité kroky, které by byly potřeba. Mají tak v sobě alibi, proč nic neřešit. Podívejte se, jak žijí společenstva, kde jsou filozofie, které životem pohrdají. Na jednu stranu v takových zemích uvidíte nesmírnou krásu a luxus, na druhou ale ve většině společnosti potkáte bídu, hlad a utrpení.
Podívejte se, jak žijí právě ti, kdo káží život jako klam. Podívejte se, jak žijí ti, kdo dávají přísliby Ráje a luxusu v posmrtném životě výměnou za bídu v životě hmotném. Nepřijde vám to trochu zvláštní?


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *