Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

„To kvůli ní není se mnou!“
„Kvůli jinému muži mě opustila!“
„Náš vztah končí kvůli jiné ženě!“

„Opustil mě kvůli ní! Kdyby se neobjevila, žili bychom spolu dál a bylo by nám spolu krásně!“ Paní Jana sedí naproti mě a z očí se jí kutálejí slzy. „Žili jsme s manželem spokojeně 15 let a najednou…“ Najednou se objevila Renata. Seznámili se na večírku u přátel a tím to všechno začalo. Jana si nemohla již během večírku nepovšimnout, jak se Pavel na Renatu dívá. Líbila se mu od první chvíle.
„Ano, je opravdu krásná, to přiznávám,“ uznale kývá hlavou Jana.
Pár dní po večírku se Pavel nehnul nikam bez svého telefonu. Stále mu pípají smsky a on náruživě odepisuje. Prý kamarád, má problémy… Paní Jana má ale obavu, že kamarád se jmenuje Renata. Po půl roce přichází Pavel k Janě, aby ji oznámil, že odchází. Odchází za svým kamarádem, který měl problémy a jmenuje se Renata. Janě se zhroutil svět.
„Jak mi to mohla udělat? Připravila mě o manžela!“

Postupně se odkrývají další fakta o jejím vztahu s Pavlem. Fakta, která nechtěla Jana nikdy vidět a přiznat. V průběhu sezení Jana připouští, že vztah nebyl již delší dobu v pořádku. Pavel byl posledních pět let značně nepříjemný a nedalo se s nim pořádně na ničem domluvit. Přestal být oporou a před rodinou dával přednost hospodě. Každý důvod, aby nebyl doma, byl pro něho dobrý. Odmítal řešit cokoli, co se týkalo domácnosti, Jany a jejich společných dětí. Naopak od Jany tvrdě požadoval full servis. Když přišel domů, muselo být uklizeno, uvařeno, vypráno atd. Když nebylo vše hotovo dříve, než přišel domů, bylo zle. Po příchodu se najedl a šel za kamarády do hospody, nebo si sedl k PC, kde ho nesměl nikdo rušit. Janě dával striktně najevo, že ho svojí přítomností obtěžuje, tak ho nechávala být. Byla ve vztahu, ale byla stále sama. Později Jana přiznává, že se takto Pavel nechoval jen posledních pět let, ale v podstatě od začátku jejich soužití. Proč do takového vztahu šla? Co jí k tomu vedlo?

„Věřila jsem, že se změní. Nejdříve jsem se ho snažila přimět, aby více zůstával doma tím, že měl vše, na co jen pomyslel. Vše hned a bez jakýchkoli připomínek.” Paní Jana se zadívala do dálky, jako by se dívala do minulosti. Potom s povzdechem dodává: „Když to nezabralo, věřila jsem, že ho doma připoutají děti. Jenže po narození dcerky byl doma ještě méně. Víte, on Pavel chtěl syna a já mu ho nedala. Proto se na mě urazil. Nebyla jsem schopná mu porodit syna, ve kterého věřil.“ Paní Jana ale pokračuje: „Po dvou letech se nám narodil Pavlíček. Věděla jsem, že to je Pavlův vysněný syn. Věděla jsem, že tím Pavla získám a přesvědčím o své lásce. Jenže vše bylo jinak. Pavel byl hrdým otcem jen před venku před lidmi, ale doma více nebyl. Ani syn ho nedokázal udržet. Doma už prakticky nebýval, asi ho rušil pláč miminka. Věřila jsem, že až Pavlíček povyroste, bude pro Pavla parťák a bude více doma.“
Jenže ani toto se v praxi nestalo. Pavel doma více nebyl a vše zůstávalo při starém, i když se Jana neustále snažila o jeho maximální pohodlí.

Byl vztah v pořádku? Podle toho, co Jana postupně přiznává, zřejmě ne.
Měl Pavel na rozvíjení vztahu zájem?
Choval se jako člověk, který miluje svoji ženu?
Byla Renata příčinou krachu ve vztahu a jeho následného odchodu?
Byla ona spouštěčem Pavlova špatného chování k Janě?

Po Pavlově odchodu se Jana zhroutila. Cítila se zneužitá a odkopnutá. Neustále si promítala v hlavě vše, co pro Pavla roky dělala. Viděla Renatu jako příčinu zničení jejich vztahu, ale již nevnímala to, že vztah nebyl funkčním nikdy. Tedy, funkčním určitým způsobem byl, ale co to bylo za formu vztahu, to nechám na čtenářově osobní úvaze. Jana na Pavlovo chování přistoupila a zcela se mu podřídila. Nicméně Pavel se jako zadaný muž a otec vlastních dětí nikdy nechoval. Žil tak, jako by žádnou rodinu neměl a doma zaměstnával hospodyni. Pavel za celou dobu nikdy nepomyslel na to, jak vztah s Janou stavět a upevňovat. Odmítal jakoukoli spolupráci a komunikaci.
„Viděla jsem, jak se mi čím dál více vzdaluje“, říká Jana.
Co jeho vztah s Renatou?

Po odchodu od Jany k Renatě se tvářil jako ten nejzamilovanější člověk na světě. Ale počáteční hormonální opojení opadlo a Pavel začal vyhledávat Janinu přítomnost, aby si postěžoval, jak to má s Renatou těžké. Po roce se začal k Janě vracet jako její milenec a k Renatě se začal chovat způsobem, který praktikoval před tím ve vztahu s Janou. Renata ale odmítla přijmout roli, kterou Jana dlouhá léta vykonávala a vztah ukončila.

Nyní naproti mně sedí Jana a řeší, zda se opět vrátit s Pavlem do společné domácnosti. Je ochotná udělat cokoli, aby se k ní Pavel vrátil. Bude respektovat vše, co Pavel bude chtít. Jak to dopadlo? Jsou opět ve společné domácnosti. Je Jana šťastná? To nevím, již jsem jí neviděla, ale její priorita byla zřejmá…


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *