Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

 

Již jsem psala o žárlivosti ve vztahu, kdy žárlivec svého partnera nenechá volně dýchat, potřebuje ho mít pod kontrolou a ovládat každý jeho krok. Ale co žárlivost v mezilidských vztazích, kdy nejraději žárlící člověk smazal druhého z povrchu zemského, nebo alespoň z okruhu určité společnosti? Co žárlivost a přehnaná rivalita v zaměstnání?

S nenávistnou žárlivostí v mezilidských vztazích se setká dříve, či později každý člověk. Na prvním místě je třeba si uvědomit, že nikdo se nemůže zavděčit všem. Neexistuje člověk, kterého by všichni milovali. Proč ale žárlivost? Proč taková zášť? Uvědomme si, že ti, kteří žárlí mají vždy problém.

Nikdy nevíte, co v daném člověku vyvoláváte za asociace
Vzpomínám si na situaci jedné klientky, která nemohla vystát svoji kolegyni a vadilo jí, když se s dotyčnou dívkou bavili lidé, které pokládala za své přátele. Žárlila. Cítila se zrazená a nechápala proč. Na takové emoce nebyla v práci zvyklá a nedokázala si své pocity vysvětlit. Nicméně, jakmile ji viděla, vzedmula se v ní vlna silné nenávisti. Pocity samozřejmě ovlivňovaly její chování ke kolegyni a to nepříliš pozitivním způsobem. Sama byla svými reakcemi zhnusena, proto rozhodla své pocity začít řešit. Vnímala je jako bezdůvodnou žárlivost, kterou nebyla schopna pochopit.

Nakonec se důvod našel. Ta dívka se podobala ženě, která ji kdysi odvedla manžela od rodiny. Kamarádky z nich asi nikdy nebudou, ale začaly jsme pracovat na hlubším pochopení emocí, jejich zvládnutí a následné transformaci. Nyní už jí kontakt s dotyčnou dívkou problém nedělá, i když samotný proces změny vnímání a pocitů k dotyčné dívce nebyl krátkodobou záležitostí.
Dívka samozřejmě žárlivost pociťovala a nebyla ji schopna pochopit. Představte si, že se objevíte v kolektivu, kde vás nikdo nezná a vy pociťujete již od prvního pohledu neskutečnou nenávist a žárlivost. Víte, že jste tomu člověku nic neudělali, přesto se k vám chová otřesně. K ostatním podobné chování nepozorujete a začnete přemýšlet: „Proč? Udělala jsem něco špatně?“
Věřte, že jste nemuseli udělat vůbec nic, jen vznikla nepříjemná asociace v podvědomí. Bohužel, pokud to druhá strana nezačne řešit, může z toho vzejít nepříjemný problém v podobě pomluv, sporů a naschválů, který končívá odchodem některé ze znesvářených stran.


Strach ze ztráty puncu nepostradatelnosti a pocitu převahy nad druhými
Magdalena stojí na tréningu a mračí se. Hlavou se jí honí jediná otázka, a sice: jak dokázat, že ona je v týmu ta nejlepší? Ještě nedávno tomu tak bylo, ale teď do týmu přišla Dana. Magdalena byla zvyklá, že za každým úspěchem stála hlavně ona. Byla všemi obdivovaná a těšila se maximální pozornosti celého kolektivu. Upřímně, je stále obdivovaná a pozornost jí nechybí, ale její pocity se s příchodem Dany se mění. Nemluví se o Magdaleně jako o té jediné nejlepší, ale o Magdaleně a Daně. To je pro Magdu zklamáním. Cítí se odstrčená a nedoceněná. „Přijde si nějaká Dana a všichni jsou z ní nadšení!“ honí se Magdě hlavou. Přemýšlí, jak Danu shodit a ukázat všem, že ona je lepší. Přemýšlí o zákeřných způsobech, kdy by jí něčím oslabila a ponížila. Snaží se získat kolektiv na svoji stranu a začíná bojovat o svoji pozici. Pomlouvá Danu, kde může a dává jí zřetelně najevo, že je pro ni nula. Kolektiv se začíná tříštit, panují neshody a Magda vše svádí na Danu, která se ještě v týmu ani nestačila rozkoukat.
V tomto případě zasahuje trenér, který týmu vysvětluje, že zde není místo pro rozpory, protože tým musí spolupracovat. Časem se mu podařilo zklidnit i Magdalenu a dnes spolu Dana s Magdou dokáží bez problémů spolupracovat, respektují se a dokonce se i sblížily.

Zde to dobře dopadlo, ale není tomu tak vždy. Nicméně na tomto příkladu se ukazuje další motiv k vzbuzení žárlivosti. Je jím strach o ztrátu pozice a strach z nahraditelnosti. Faktem je, že každý je nahraditelným a mnoho lidí se díky tomuto strachu vyčlení z kolektivu dříve, či později samo. Strach vede totiž k agresi a netoleranci k odlišnému názoru. Proto je dobré žárlivost včas rozpoznat a uvědomit si, že povede jen k problémům, osobnímu vyčerpání, snížení pozornosti a výkonnosti.

Chladnokrevné dosažení cíle
Někteří lidé použijí skutečně jakýkoli prostředek , aby dosáhli svého. Nezastaví se před ničím a jdou tzv. „přes mrtvoly“. Tito lidé se často dostávají do předních pozic, a protože si jsou vědomi své cesty k úspěchům, obávají se toho a samého od druhých lidí. Nikomu nedůvěřují, nikoho nemají rádi a v každém vidí potencionálního nepřítele, nebo zrádce. Rozsévají okolo sebe jedovaté pomluvy, udávají a bez milosti se snaží zničit jakéhokoliv člověka, ve kterém cítí možného soka. Bohužel tento typ lidí většinou ví velice dobře, kam se obrátit a jak zacílit likvidaci nepřátel. Čím více lidí zničí, tím více strachu v nich je. Tím ale roste i jejich nebezpečnost a zákeřnost.

Co dělat při setkání s někým takovým? Pokud nemáte dostatečné kontakty, boj s nimi je marný. Můžete čekat na chybu, kdy např. poruší zákon, ale tito lidé chybují málokdy. Balancují na hraně zákona, těžce se s nimi bojuje a domluvit se s nim nelze. Když už se povede nad nimi zvítězit, pokud jsou stále v plné síle, paradoxně povýší a polepší si. Jsou to lidé bez svědomí a je lepší se s nimi do kontaktu vůbec nedostat. Ale ani tito lidé nezůstávají věčně ve svých pozicích. Jsou nemilosrdně odstraněni ve chvíli, kdy společnost vycítí jejich oslabení. Tyto lidi ale nikdo nelituje, protože si všichni pamatují, co dělali druhým.

Potřeba povyšování se nad ostatní, neustálé kritiky a moralizování
V případě, kdy má někdo neustálou potřebu povyšovat se a srážet druhé lidi, ukazuje nejčastěji dotyčný své slabosti a nedostatečné sebevědomí. Sice se to na první pohled nemusí tak jevit, ale mnoho lidí potírá druhé jen proto, že dokáží zrealizovat něco, o čem oni jen sní. To vede k vnitřnímu vzteku sám na sebe, který je ale ventilován proti těm, kdo jim nastaví pomyslné zrcadlo. Poté se tito lidí pokoušejí druhé srazit a žárlí na cokoli, čeho oni sami nejsou schopni. 
Znáte a jistě jste slyšeli pohrdavé věty tohoto typu:
„Vypadá lacině!“
„Podívej se, jaké používá populistické prostředky!“
„Co si o sobě myslí, že je nějaká hvězda?“
„To se mu to dělá, když má…“
Kritika se nezřídka snáší i na lidi, které mentorující osoba nezná. Nikdo není ušetřen, stačí se trochu odlišit od jejich představ a oheň je na střeše.


Proč se snaží někteří lidé takto druhé srazit? Proč jim tolik vadí cokoli, co je mimo jejich dogmata?  Postoj morálního kazatele je zástěrkou vlastní zbabělosti, neschopnosti, nebo pouhé lenosti. Žárlí na úspěch, či popularitu druhého bez toho, aniž by se sami pokusili o realizaci svých cílů a tužeb. Vytvoří si myšlenku, že za vším stojí neetické jednání, jednoduchost, hloupost, prvoplánovost, povrchnost, náhodné štěstí, kdy lidem bez zásluhy vše padá samo do klína, atd.,což jim v jejich hlavě dává právo k tomu, co dělají. Jsou přehlceni svými emocemi, proto nezřídka kritizují i preventivně. Jejich krutá a často zcestná kritika pouze zraňuje a lidé se jim časem začínají vyhýbat.

Upřímně, tito lidé jsou v podstatě chudáci a nejsou často vůbec zlí, i když jejich chování tak působí. Jsou jen nespokojení, chybí jim odvaha a vůle stát si za svými cíli a touhami a pokusit se o jejich realizaci. Bohužel to vede k jejich nulové toleranci a litovat je ani nesmíte. Zde se dá sice hodně dělat, dá se jim pomoci, ale na to by museli o pomoc skutečně stát. V první řadě by museli ale vystoupit z vědomí své neomylnosti, arogance a nezřídka až pocitu svatosti, který v sobě mají.


Kdykoli u někoho budete vnímat nenávist a žárlivost, uvědomte si, že málokdy s tím vy sami něco naděláte a není řešením začít těmto lidem ustupovat, nebo na sebe brát vinu. V případě, kdy dotyčný chce být vaším mentorem, určovat vám i to, jak si správně zavázat tkaničku u boty, je sice při přizpůsobení je veliká šance na zlepšení vztahu, ale zničíte sami sebe. Budete na sebe naštvaní a je velice pravděpodobné, že půjdete ve stopách svého mentora, kdy vztek otočíte proti druhým.

Vždy mějte na mysli, že lidé žárlí, protože mají vnitřní problém. Může se to stát komukoli a pokud se sami přistihnete při žárlivosti, uvědomte si, že důvody vždy máte a skutečný spouštěč bývá často skrytý hodně hluboko pod touto emocí. Žárlivost ale zaslepuje, svazuje a oslabuje, proto je dobré zapracovat na tom, aby člověka zcela nepohltila. A věřte, že se bez pocitů žárlivosti a nenávisti lépe žije.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *