Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Je více druhů manipulace a ne všechny jsou pro člověka škodlivé. V tomto příspěvku bych se ráda ale zaměřila spíše na manipulátory, kteří si s oblibou dělají z lidí své loutky. Tento typ manipulace není hezký a takovýto typ manipulátora nikdy nesleduje dobro manipulovaného. Jde vždy pouze o vlastní profit. Ale tito manipulátoři, pokud jsou opravdu schopní, dokáží lidi velice silně přesvědčit o něčem jiném. Velice často zneužívají slabin druhých např. jejich pocity viny za něco z minulosti, hrají na soucit, který často hraničí s vydíráním; vyvolávají různé pocity méněcennosti, nebo naopak člověku “masírují “ego. Pokud se někdo dostane do jejich vlivu a zcela mu podlehne, postupně ztrácí vlastní názory a vůli. Nesleduje své potřeby a cíle, ale vše dělá pro manipulátora. Konce bývají smutné. Časem přestává být pro manipulátora potřebným a je nemilosrdně nahrazen jiným člověkem, kterého čeká po určité době stejný osud.

Manipulátorům se lze účinně bránit, ale manipulaci je třeba včas poznat. Zjišťujete, že kvůli někomu začínáte dělat věci, které byste za normálních okolností nedělali a nelíbí se vám to? Cítíte se sami se sebou v rozporu, někdy i litujete, že jste to udělali? Že jste se nechali do něčeho navézt a není cesta zpět? Manipulátor vás ujistí, že vše je v pořádku a cesta zpět skutečně není. Dokonce může dojít i ke vnímání plnění přání manipulátora jako své povinnosti. Zastavte se, zamyslete se. Člověk je svobodná myslící bytost. Nejste přeci ničí loutka a manipulátoři druhé jako loutky zneužívají. Nenechte se zastrašit a ani vydírat, zrekapitulujte situaci a vyhodnoťte, na kolik se skutečně ztotožňujete s názory manipulátora.

Tito manipulátoři tím, že nemají skoro žádnou empatii, nemají ve skutečnosti nikoho rádi. Umí mistrně vystihnout slabiny lidí, jsou výbornými pozorovateli a rychle se učí. Vidí, co na dotyčného platí a zneužijí to ve svůj prospěch. Jsou schopni až profesionálních hereckých výkonů, kdy nahrají skutečně cokoli, protože přesně ví co a jak použít. Mají v podstatě něco, jako vaši osobní příručku: „Návod k použití“. Často není pro ně problém potlačení vlastní hrdosti a sebeúcty v rámci sledování cíle. Nemají sebemenší problém s uděláním scény v soukromí i na veřejnosti, pokud to na vás funguje Jedná se ale stále o hru. Skutečný manipulátor nemiluje, necítí vděk, ani jakékoli závazky. Není empatický a na nikom mu ve skutečnosti nezáleží.

U nebezpečných typů manipulátorů není vaší slabinou to, co se vám na vás nelíbí, nebo to, na co nejste hrdí,ale jste manipulovatelní přes to, co si nechcete připustit a co o sobě nevíte. Čím více toho o sobě víte a berete to jako svoji součást, tím hůře se s vámi manipuluje. Člověka nejvíce ohrožuje to, co sám o sobě neví a nechce znát.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *