Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Pomáháte druhým, ale cítíte se vyčerpaní, nebo zneužívaní? Ztrácíte se v problémech svého okolí a váš život mezitím stagnuje? Považujete svůj vlastní život a problémy za méně důležité, než jsou záležitosti druhých lidí? Toto jsou úskalí touhy pomáhat a je dobré si promyslet, kde a jak pomáhat.

Jsou tři základní skupiny lidí, kteří prosí o pomoc.

První skupinou jsou lidé, kteří skutečně chtějí řešit a vyřešit své problémy. Zde je pomoc na místě. Ale jak tuto skupinu lidí poznat? Testujete si lidi, jestli skutečně stojí za váš čas a energii? Určitě se to vyplatí. Jak tedy testovat? Nechte je nejdříve chvíli mluvit, ale ne zase extrémně dlouho, abyste neměli hlavu, jako pátrací balón. Poté je přerušte, a položte jednoduchou a zároveň logickou otázku: “Co s tím chceš dělat?” Pokud začnou reálně přemýšlet, jak na to, nechte je jejich možnosti řešení vyslovit a potom je povzbuďte, nebo jim nabídněte určitou pomoc. Poměrně brzy vypozorujete, jestli se řídí tím, co plánovali a konají jednotlivé kroky k progresivnímu řešení, či nikoli. První viditelné pokroky by měli přijít nejpozději do dvou měsíců, u extrémních situací max. do půl roku. Pokud se nic nehýbe, skončete s pomáháním i podporou. Člověka dělají jeho činy, nikoli řeči a sliby.

Druhá skupina lidí již o reálné řešení, a tedy ani o pomoc, nestojí. Poznáte to snadno, budou stále hledat nějaká „kdyby“. „Kdyby to bylo jinak; kdybych měl(a) takové možnosti; kdybych byl jiným typem člověka! Ale já to mám tak těžké, nemůžu…“ Tito lidé změny nechtějí, resp. ano, ale pouze podle jejich představ, a pokud možno, aby nemuseli hnout prstem. Ideálně aby se vše aby se vyřešilo samo. Je časté nepřijímání žádné odpovědnosti za svá rozhodnutí a následné konání. Zde se už pomáhat nedá. Dělali byste za ně jejich práci a odsunuli tím své záležitosti a svůj život na vedlejší kolej na poměrně dost dlouhé životní období. Dalším úskalím je, že v momentĕ, kdy se cokoli nebude vyvíjet podle jejich představ, budete za špatné pouze vy. Pokud je v zoufalství natlačíte do nějakého rozhodnutí, kdy výsledek bude jiný, než na kterém dogmaticky trvají, nemilosrdně vám vmetou do tváře, že jste jim zničili život. A protože mají skutečně nereálné představy, takto to zpravidla dopadá. Ať se vy budete sebevíc snažit, tito lidé spokojení nebudou.

A třetí skupina? Namísto hledání konstruktivního řešení, začne naříkat na těžký osud. Ti o žádnou pomoc ani změnu k lepšímu ve skutečnosti nestojí. Tváří se utrápeně a zmučeně. Celý svět se proti nim spikl! Ve svém utrpení si svým způsobem libují, i když vám tvrdí pravý opak. Často se objevuje tvrzení,o co jsou oni lepší, než druzí lidé a proto neudělají určité kroky k nápravě problému. A ano, i že jsou lepší a soucitnější, než vy, proto je nikdy nemůžete pochopit.

Ty druhé dvě skupiny jsou lidé, kteří vás okrádají o energii a čas. Často parazitují na soucitu druhých, kdy pokud se rozhodnete kontakt omezit, začnou vás necitlivě vydírat. Časté jsou řeči, jak oni by na vašem místě při vás stáli a nikdy by vás neopustili. Budou citovat, že vám přeci tolik pomohli! Ve chvíli, kdy se budete snažit vzpomenout si kdy, s čím a jak vám pomáhali, zjistíte, že nikdy. Nebo si jednu pomoc několikanásobně od vás vybrali zpět. Jedním z nejkrásnějších argumentů je, že nejste tak citliví, jako oni, takže to nemůžete pochopit. Že kdybyste tak věděli, co nevíte… Zde je vydírání již silně patrné a jedná se o sprostou manipulaci. Často tento způsob využívají tzv. energetičtí upíři, kdy jakýkoli způsob parazitování a vysátí vaší energie, je jim dobrý.

Nejlepším řešením je takovým lidem říct, že vy to za ně nevyřešíte, že jejich život nežijete a jít pryč. Když nedosáhnou úspěchu u vás, časem půjdou o dům dál a najdou si jinou oběť, které budou po několik dalších let plakat na rameno.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.