Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Veronika neměla žádné přátele, ačkoli po nich velice toužila. Přemýšlela, čím je tak špatná, že se s ní nikdo nekamarádí. Vždyť by pro svoji kamarádku, nebo kamaráda udělala vše! Realita ale byla taková, že byla stále sama. Ve škole zoufale toužila po přátelství a oblíbenosti, ale stále se krčila někde v koutě. V duchu si představovala, jak se oblíbená, ale ve skutečnosti se o to nikdy nijak nesnažila. Nikdy za nikým sama nepřišla. Nikdy nikoho jako první nekontaktovala. Nakonec získala nálepku „ta divná“ a stranila se kolektivu čím dál víc. Chodila mírně nahrbená, nikomu se přímo nedívala do očí. Začala se bát, aby si ji někdo více nevšímal. Začala se bát kontaktu s lidmi, přestože po něm tak moc toužila. Zavírala se sama do sebe čím dál více a tím se vzdalovala reálným lidem. Ve třídě se objevily ale nové holky. Nové a agresivní. Začaly dokazovat ostatním, kdo zde vládne a Monika se stala terčem šikany. „Proč se mě nikdo nezastane!!!???“ volala v duchu o pomoc.

Mnoho lidí stojí mimo kolektiv, ačkoli zoufale chtějí do něho zapadat a být oblíbenými. Často čekají skryti, až si jich někdo všimne. Čekají jako na spásu, až je někdo udělá oblíbenými. Spása ale nepřichází, protože svým postojem, gesty i výrazem případné přátele odradí. Tito lidé se potom často stávají terčem šikany. Proč?
Již svým postojem těla lákají agresory. Lehkým schoulením do sebe vykazují na první pohled nejistotu a strach. Toto agresory láká, protože cítí snadnou kořist. Zároveň takového člověka nechrání vůči agresorům kolektiv. Všimněte si, že na člověka, který stojí více méně ve středu kolektivu si nikdo nedovolí. Pokud ano, má vždy za sebou lidi, kteří jej budou chránit a postaví se za něho. Pro agresory tedy nejsou snadnou kořistí a raději si vyhledají někoho jiného.

Jak se někdo dostane mimo kolektiv? Jsou to povětšinou introverti. Nicméně i introvert si může najít přátele. Je zde však nutné vystoupení z tzv. komfortní zony. Pro extroverta je snazší navázat nové kontakty, ale introverti jsou přesvědčeni, že extrovert nezná trému, obavy, nervozitu atd. To je veliký omyl! I ten největší extrovert při nástupu do nového kolektivu obavy má. A ne malé… Toto je asi dobrá zpráva pro každého introverta. Neexistuje nikdo, kdo bez kapky nervozity vtrhne do nového kolektivu, jen se u každého nervozita projeví jinak. Vnitřní obavy jsou však u každého.

Někdy se lidé dostanou do rozpoložení, že o společnost nestojí a chtějí žít sami. Chtějí být naprosto nezávislými na druhých. Myslím, že již ve chvíli, kdy toto čtete víte, jak moc je to nereálné. Lidé jsou sociálně smýšlející živočišný druh, takže úplně sami bez pomoci a práce druhých bychom dlouho nepřežili. Vezměte si jen fakt, kolik práce druhých denně využíváte i při těch nejbanálnějších úkonech. Od sprchy, využití elektřiny, nákupů, nošení oděvů, obuvi, úpravy vlasů, poslechu rozhlasu, TV, či sledování netu až po vyvážení odpadu. Za každým produktem stojí nějaký člověk, někdy mnoho spolupracujících lidí. Jak vidíte, lidstvo je na sobě závislé a nikdo nemůže být pouze sám za sebe. To bychom dosud seděli každý ve své jeskyni a ti šikovnější by si opékali ulovenou ještěrku na ohni.

Čím více si budeme uvědomovat, jak společnost funguje a jak se vše krásně doplňuje, tím více si budeme vážit sebe i druhých lidí.

Poznali jste se někde ve článku? Zkoumejte, na kolik vám váš přístup blokuje mnoho životně důležitých věcí. A že pro vás nejsou lidé důležití? Sestupte ze svého pomyslného trůnu a pozorujte, kolik práce druhých sami automaticky využíváte. Oceňte práci druhých a oni začnou reagovat stejně na vás. Totéž platí při stranění se kolektivu. Nikde nejsou jen sympatičtí lidé, ale nikde nejsou jen špatní lidé. Nikde nic není jen černé, či bílé. Světem vládne pestrost, jen každý musí najít tu svoji barvu. Že jste se vypracovali sami? Opravdu? A kdo jsou ti, kteří vám vytvořili podmínky pro váš růst? Žádné nemáte? V tom případě byste nevyrostli. Stejně, jako by ze semínka nevyrostl strom bez kouska místa, vody, Slunce a vzduchu.


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *