Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

NIKDY!!!
Ale opravdu nikdy neberte dárky od lidí, kteří vás nemají rádi a mají s vámi problém. Nepřijímejte dárky od nikoho, s kým se necítíte dobře. Když odečteme energetickou stopu, kterou dárce na daru zanechává, jsou zde důležité další aspekty. A právě těm se v článku budu věnovat.

Proč? Proč si lidé, kteří se nemají rádi, dávají dárky? Proč je přijímáte?
V podstatě to ani moc nechápu. Já vím, že mě ten člověk nemá rád. On ví, že mě nemá rád. To je dost jednoduchá matematika. Výsledek je, že mě prostě dotyčný nemá rád. A víme to oba. A přesto, že mě nemá rád, mi dává dárek.

Co vy: dáváte dárky někomu, koho nemáte rádi?
Hm, a jaký z toho máte pocit?
Ano, stává se, že? Stává se to mezi lidmi v zaměstnání, ale i v rodině. Nejsou vždy ideální vztahy s každým člověkem, se kterým se stýkáte. Víte to oba. A přesto si dáváte dárky. Proč? Proč to děláte? Hrajete si na přátelství? Hrajete hru, že je všechno úplně v pohodě? Vlastně se přímo zbožňujete! Chcete, aby měl ten druhý radost? Opravdu? Vždyť víte, že vás nemá rád! Proto největší radostí, a tím i největším dárkem pro dotyčného bude, když laskavě vypadnete z jeho blízkosti. Ideálně tak, abyste se už nikdy neviděli.

Chcete si ho dárkem uplatit? Hmmmm… Hodně štěstí! Budete uplácet celkem bez výsledku do konce života. Proč se chcete zalíbit? Protože je to vhodné? Možná. Přeci bychom měli spolu hezky vycházet a mít se rádi, ne?
Jak se říká v Pulp Fiction: “A budeme tu jako tři malý skřítci. A jaký jsou skřítci? Hodný!”
Tak tu sedí tři skřeti, co si hrají na lásku. A naštvaní jsou všichni. Proč v takové situaci brát a dávat dárky? Myslíte si, že se vztahy zlepší? Těžce. Jen nechcete otevírat Pandořinu schránku a na rovinu si přiznat, že si na kamarádství hrát nebudeme. Paradoxem bývá, že právě tohle dokáže často obrousit ty nejostřejší hrany vašeho vztahu. Jistě, kamarádi asi nikdy nebudete. Ale zbavíte se nutnosti přetvářky, což je většinou úlevou pro obě strany. Navíc víte, že najednou určité věci dělat nemusíte. Nemusíte dělat něco v rámci falešné hry. Úleva jako hrom!

Jestli si myslíte, že když dárek na oko přijmete a brzy se ho elegantně zbavíte, tak bude všechno v pohodě, mýlíte se. Už v momentu, kdy dárek přijímáte, můžete nevědomě otevřít druhému bránu k sobě dokořán. Potom se jen nestíháte divit. Vzpomínáte na Trojského koně? Ano? Tak něco v tom smyslu. Vy víte, že berete něco od člověka, od kterého se pomalu bojíte pít i kafe, aby nebylo jako to od Maryši. Z dárku se asi moc radovat nebudete. K tomu přičtěte fakt, že se cítíte zavázáni. Dostali jste přeci dárek! Tím pádem ale podvědomě přijímáte i závazek. Jste na sebe sami na sebe kvůli tomu naštvaní a vnitřně na sebe útočíte. V důsledku děláte přesně to, co nechcete.

Jsou typy lidí, pro které něco od druhých lidí dostávat nic neznamená. Necítí závazky a ani jakoukoli formu vděku. K nikomu. To jsou ale lidé, kteří opravdu neřeší, zda je někdo má, nebo nemá rád. Jedou vyloženě sami na sebe a jdou jen po výhodách pro ně samotné. A musím dodat, že jdou přes “mrtvoly.”

Je dobré pomyslet na to, že když od někoho přijímáte dar, svým způsobem s ním uzavíráte pakt. Je jedno, že se vám dárek líbí. Je jedno, že to může být něco, po čem jste toužili. Na tom nezáleží. Alfou a omegou zůstává fakt, kdo vám ten dárek dává a jaký k vám má vztah. Jaký máte vztah vy k němu. Nepřítel nikdy nedává dárky jen tak. Vždycky tím něco bude sledovat a dokud vy dary přijímáte, budete hrát jeho hru.

Ono není lehké, zvláště v rodině říct: “Víš co, zrušíme dárky. Nechci od tebe nic na Vánoce ani k narozeninám.” Na druhou stranu ale koukejte, co ve vás vyvolává přijímání dárků. Závazek. Tys mi dal dárek, tak já ti to musím nějak vrátit. A když není způsob, jak se můžete revanšovat, cítíte se být dlužníkem. Přesně tím si na sebe pletete bič.

Máte dvě možnosti: buď dárky přijmete bez jakékoli formy závazku, což znamená, že vám to bude úplně jedno (čili absolutní lhostejnost), nebo dárky od určitých lidí neberte. Ano, vracet dárek není příjemné. Sama jsem to nejednou udělala. Ale víte, jak to je osvobozující pocit? Ne tedy situace, kdy zrovna dárek vracíte, ale do budoucna to úlevou je. Zbavujete se tím závazků, které nechcete. A to za to stojí.

 


Pokud se ti líbil tento příspěvek - sdílej!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *